Czym właściwie jest technologia „Internetu przedmiotów” w skrócie IoT?

W ciągu kilku ostatnich lat, pojawiło się wiele informacji dotyczących technologii IoT, które niejako wiąże się z nieodległą przyszłością. Jak się okazuje świat Jetsonów z kreskówek Hanna-Barbery nie jest tak odległy jak mogłoby się to nam wydawać!

W dobie dzisiejszej technologii komunikacja nie odbywa się jedynie na poziomie człowiek-człowiek lub maszyna-maszyna. Inteligentne połączenia systemowe, są zjawiskiem łączącym miliony lub nawet miliardy węzłów, mających wręcz nieograniczona wartość….

Czym więc właściwie jest technologia IoT? Poniżej postaramy się Wam przybliżyć jej znaczenie oraz coraz szersze zastosowanie.

Inteligentne systemy oraz IoT tworzone są przez połączenie:

 

  1. Przechwytywanie2Sensorów oraz czujników – przez zastosowanie kamer, mikrofonów, technologii GPS oraz wielu innych, przenosimy nie jako cały system nerwowy do świata cyfrowego. Dzięki tym urządzeniom możemy widzieć, słyszeć oraz lokalizować dowolne urządzenie w dowolnym miejscu. Sprawdzenie tętna, ciśnienia osoby na drugim końcu Świata nie stanowi dzisiaj żadnego problemu.

 

Przechwytywanie3

  1. Łączność – Wszystkie dane otrzymane z sensorów oraz czujników zostają umieszczone w sieci

 

 

 

 

Przechwytywanie43. Ludzie i procesy – następnie wszystkie otrzymane dane mogą zostać wysłane do sieci połączeń systemowych, które w sposób dwukierunkowy integrują dane do jeszcze lepszego podejmowania decyzji.

 

 

 

 

 

Połączenie w całość tych trzech aspektów skutkuje powstaniem całkowicie nowych typów inteligentnych połączeń aplikacji oraz usług, takich jak:

Przechwytywanie6– inteligentne termometry – pozwalają zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie oraz zapobiegają globalnemu ociepleniu. Odpowiednio zaprogramowane utrzymują zadana temperaturę nawet jeżeli jesteśmy poza domem.

 

 

Przechwytywanie7– wynajem oraz identyfikacja położenia samochodów za pomocą aplikacji. Aplikacja pomaga także w płatnościach za wynajem, ubezpieczenie oraz parkingi.

 

 

Przechwytywanie8– monitorowanie podstawowych funkcji naszego organizmu. Pomiar tętna, temperatury, kalorii oraz poziomu aktywności poprzez  zegarek połączony z globalna siecią.

 

 

Przechwytywanie9– inteligentne gniazda elektryczne – pozwalają włączyć i wyłączyć dowolne urządzenie podpięte do sieci elektrycznej. Dodatkowo przesyłają informację o zużyciu energii i przekazują je na dowolnie wskazane urządzenie.

 

Przechwytywanie10– znalezienie miejsc parkingowych w miejskiej dżungli nie było jeszcze tak proste. Dzięki wielu czujnikom rozmieszczonym na parkingach otrzymujemy rzeczywiste informacje o dostępności miejsc postojowych w dowolnie wskazanej lokalizacji.

 

 

…..oraz innych zastosowań jak np.:

W domu: zarządzanie oświetleniem, ochrona, karmienie zwierząt, odczytem czujników pożarowych oraz liczników energii, sterowanie zmywarką, pralką.

W transport: lokalizacją pojazdów, omijaniem zatłoczonych ulic, wykupem polisy ubezpieczeniowej, diagnostyką pojazdów, sprawdzaniem transportu publicznego.

Dla zdrowia: opieką zdrowotną, monitorowaniem osób starszych lub zdalną diagnostyką.

 

JakPrzechwytywanie12 duży jest potencjał rynku IoT?

Odpowiedź jest prosta – wręcz nieograniczony tak samo jak Internet. W nieodległej przyszłości setki milionów, a następnie miliardów osób prywatnych oraz firm będzie wykorzystywało inteligentne systemy połączeń IoT w celu usprawnienia pracy, nauki oraz rozrywki. W 2014 roku niemal 2 miliardy urządzeń będzie miało możliwość przyłączenia do zintegrowanego systemu IoT.

 

W dzisiejszych czasach Internet daje nam możliwości o jakich jeszcze kilkanaście lat temu marzyliśmy oglądając kreskówki. Obecnie niemal każdy z nas bierze udział w zmieniającej się rzeczywistości, a pojazdy składające się w walizkę to jedynie kwestia czasu – Internet Przedmiotów będzie przekraczał dzisiejsze granice możliwości szybciej niż nam się wydaje.

 

Źródła: https://s3.amazonaws.com, http://film.onet.pl/