Jak być szczęśliwym Project Managerem? Motywacja

blogDrogi Project Managerze, teraz już jesteś prawie gotowy, a do pełni szczęścia pozostała już tylko umiejętność motywacji pracowników. Zanim do niej przejdziemy, krótko podsumujmy Twoją wiedzę. Poznałeś już istotę komunikacji i rolę przywództwa. Dowiedziałeś się też jak negocjować i radzić sobie z konfliktami w drużynie. Jeżeli już potrafisz stosować się do naszych rad w praktyce, to bez problemu zrozumiesz istotę dzisiejszej lekcji.

Szczęśliwy PM to szczęśliwa i ciężko pracująca załoga. Sztuka motywowania pomaga zagrzać zespół do walki i do pracy nad projektem. Dzięki temu łatwiej jest o współpracę i zaufanie, nawet jeżeli załoga składa się z grupy indywidualistów. Naucz się motywować pracowników w 5 prostych krokach.

Krok 1

W życiu Project Managera przychodzi taki moment, że musi podjąć decyzję dotyczącą dalszego rozwoju projektu. Ważne, żeby w takiej sytuacji w zespole stworzyć atmosferę wspólnego wsparcia. To ułatwi wam współpracę, a także sprawi, że każdy poczuje się zaangażowany w bieżące sprawy projektu. Trzymaj się tego kroku zwłaszcza kiedy podjęta decyzja może mieć wpływ na pracę Twojego zespołu. Spraw wtedy, żeby każdy zrozumiał Twój ruch. Pamiętaj, że nie chodzi tu o tłumaczenie się z każdej decyzji, ale o pokazanie pracownikom, że traktujesz ich poważnie i niczego nie ukrywasz.

Krok 2

Spędzajcie wspólnie czas. Praca to nie wszystko, warto czasem zintegrować się poza terenem biura. Wspólny wypad możesz rozpocząć podziękowaniem za udaną współpracę, ale nie przeciągaj tematu projektu bo wszystkich zanudzisz 🙂 Zrelaksowany zespół to szczęśliwy zespół, a szczęśliwy zespół to szczęśliwy Project Manager!

Krok 3

Doceniaj, nie tylko to co masz, ale przede wszystkim pracowników jakich masz. Nie bez powodu pracujesz w prawdopodobnie najlepszym zawodzie na świecie. Umiejętność doceniania doskonale przełoży się na szczęście jakie będziesz odczuwać z pracy nad projektami. Ale jak to się ma do motywowania? Zarażaj swoim optymizmem innych, a szybko zauważysz poprawę relacji i efektywności w zespole.

Krok 4

Wsparcie może okazać się bezcennym motywatorem. Poczucie, że w każdej chwili, kiedy pracownik będzie tego potrzebować otrzyma pomoc wpłynie pozytywnie na jego pracę. Atmosfera strachu i niepewności nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem. Projekt powinien przecież sprawiać przyjemność nie tylko Tobie. Pamiętaj, żeby nie mylić wsparcia z wyręczaniem kogoś, bo to może jedynie zaszkodzić.

Krok 5

Nauczcie się wspólnie celebrować sukcesy, ale także wspólnie przeżywać niepowodzenia. Nic tak nie złączy zespół jak poczucie wspólnoty. Jeżeli już uda Ci się zbudować zaangażowaną załogę daj im do zrozumienia, że są częścią tego projektu i sukces jest zasługą ich współpracy. Takie posunięcie z pewnością przyczyni się do zacieśnienia więzi w grupie, co może okazać się pomocne przy okazji następnego projektu.

No i stało się! Dotarliśmy do końca tej magicznej podróży po umiejętnościach szczęśliwego Project Managera. Teraz możecie odrzucić strach przed smutkiem i z podniesioną głową realizować projekty swoich marzeń. W każdej chwili zwątpienia możecie zaglądać tutaj, aby pokrzepić serca i umysły naszymi radami.

Źródło:

Agnieszka Domżała http://www.projectmanager.com/5-new-ways-engage-team.php

Zdjęcie z archiwum Biblioteki Stanowej w Queensland, rok ok. 1940-1950