Jak być szczęśliwym Project Managerem? Negocjacje

blogDziś kontynuujemy naszą przygodę z wiedzą na temat szczęścia. Zapewne już wiesz, jak istotną rolę w drodze do niego odgrywa komunikacja w zespole oraz przywództwo. Naszym kolejnym krokiem jest umiejętność, która świetnie uzupełnia poznane już przez Ciebie elementy i chodzi o…… Negocjacje

Umiejętność negocjowania powinna być we krwi dobrego Project Managera, a tym bardziej tego, który chce być szczęśliwy. Nawet jeżeli jesteś pewnym i stanowczym przywódcą musisz znać wartość kompromisu. Negocjacje można przeprowadzać w różny sposób i każdy ma swój styl, ale najważniejsze, żeby poznać styl drugiej osoby.

Krok 1

Nie ma nic lepszego niż zrozumienie osoby, z którą przeprowadzamy negocjacje. Warto wiedzieć, dlaczego ktoś pragnie osiągnąć dany cel i dlaczego podejmuje się dyskusji z Tobą. Taka drobnostka ułatwi wam szybsze dojście do porozumienia. Pamiętaj też, że negocjacje to coś więcej niż kompromis. Skupiając uwagę na odszukaniu odpowiedzi na pytanie : “dlaczego?” możesz rozwiązać problem na lepszych (niekoniecznie finansowo) warunkach

Krok 2

Ważną sprawą jest świadomość, jak nasze zachowanie wpływa na innych. Każdy z nas komunikuje się w trochę innym stylu i nie zawsze ten styl będzie innym odpowiadać. Dlatego warto nauczyć się dostosowywać styl wypowiedzi do naszego odbiorcy. Dzięki temu negocjacje będą przyjemniejsze, a co za tym idzie skuteczniejsze. Dla ułatwienia możemy wyróżnić 4 style: dominujący, wpływowy, zbalansowany, podporządkowany. Nie ma jednak złotej reguły jak idealnie dobrać styl do odbiorcy, ale postaraj się wejść w jego skórę.

Krok 3

Dobrą cechą przy negocjacjach jest umiejętność słuchania. Nie chodzi tylko o to, aby rozumieć przekazywaną nam treść, naucz się czytać między wierszami –  z tonu głosu i mowy ciała. Kiedy już się tego nauczysz spróbuj zastosować metodę dopytywania. Jeżeli Twój odbiorca mówi coś istotnego, postaraj się powtórzyć swoimi słowami to co powiedział i dopytać, czy go dobrze rozumiesz.

Krok 4

Zawsze musisz przygotować się do negocjacji. Obojętnie na jakim szczeblu je prowadzisz, czy znasz swojego rozmówcę, czy też nie. Zawsze! Warto przemyśleć jakie cele chcemy osiągnąć oraz jaką mamy alternatywę względem negocjacji (BATNA – Best Alternative to a Negotiated Agreement). Analizuj, oceniaj i konsultuj. Czasem lepiej spojrzeć na dany temat z zewnątrz, ale nie zapomnij współpracować tylko z zaufanymi osobami.

Krok 5

Podsumuj sobie, wszystkie elementy. Przede wszystkim – bądź pewny swojego celu i wokół niego buduj swoje negocjacje. Następnie postaraj się zrozumieć cel Twojego partnera w rozmowach, dzięki temu łatwiej będzie wam dojść do wspólnego kompromisu. Potem dostosuj styl negocjacji do swojego partnera, to umożliwi Ci osiągnięcie Twojego celu. Przygotuj się, krok po kroku przejdź każdy etap negocjacji w swojej głowie, a najlepiej spisz wszystko na kartkę, to ułatwi Ci zapamiętanie wszystkich szczegółów. Zastanów się co daje Twoje rozwiązanie drugiej stronie i przemyśl jakie powinno być Twoje BATNA. Bądź kreatywny, dzięki temu szybciej dojdziecie do konsensusu, a umiejętność słuchania ułatwi Ci odkrywanie prawdziwego celu partnera.

Jeżeli wydaje Ci się, że jako Project Manager nie spotkasz się z zadaniem wymagającym umiejętności negocjowania to jesteś w błędzie. Prawdziwy PM musi mieć świadomość, że negocjacje to sprawność, która przydaje się na każdym kroku podczas zarządzania grupą ludzi. Twój cel w przypadku negocjacji ze swoim zespołem jest jeden – oddanie projektu do użytku. Dlatego naucz się w pełni korzystać z podanych powyżej rad, a z pewnością przekonasz się jak to jest być szczęśliwym PM.

Już niedługo kolejny odcinek Jak być szczęśliwym Project Managerem, a w nim rozwiązywanie konfliktów bo szczęśliwy PM, to spokojny PM.

 

Źródło:A.D. http://www.negotiations.com/articles/negotiating-skills/

zdjęcie z archiwum Fińskiego Muzeum Fotografii, rok ok. 1918-1919