Jak być szczęśliwym Project Managerem? Przywództwo

blog1Dziś oraz przez najbliższe tygodnie poznasz 5 elementów, które składają się na spokojne i sielskie życie na stanowisku zarządzającego projektami. Ostatnio opowiedzieliśmy wam o komunikacji w zespole i jaką rolę odgrywa w funkcjonowaniu zespołu, wszystkim spóźnialskim polecamy wejść tutaj. Tym razem poznamy wartość przywództwa, które w rękach niedoświadczonego Project Managera może być bardzo niebezpiecznym narzędziem. Proszę Państwa, proszę wsiadać, drzwi zamykać. Odjazd! Kierunek…


…Przywództwo

Dobrze wykorzystane przywództwo może okazać się najdroższym skarbem, który warto pielęgnować. Ważne żeby zarządzać grupą, ale nie nadużywać powierzonej nam władzy. Zarazem być wsparciem dla wszystkich członków zespołu, ale utrzymać pozycję i szacunek. Prawdziwy lider to ktoś, kto przewodzi i nadaje tor wszystkim podejmowanym działaniom. Zarządzanie projektem jest o tyle specyficznym rodzajem wykorzystania przywództwa…

Krok 1

Zarządzanie zespołem jest bardzo ważnym elementem przywództwa. Ale do wszystkiego należy podejść z głową. Bez względu z jak zaawansowanym zespołem przyszło Ci współpracować, sami sobą nie będą zarządzać. Zarazem wprowadzenie zarządzania na poziomie nawet najmniejszych i najprostszych czynności może doprowadzić do odwrotnego efektu. Dlatego ważne jest, aby zachować balans pomiędzy zarządzaniem, a dawaniem kredytu zaufania.

Krok 2

Stwórz harmonogram pracy, który jasno uwzględni osoby odpowiedzialne za konkretne zadania, ale bądź też elastyczny. Na bieżąco aktualizuj harmonogram i pozwól innym uzupełniać postępy pracy, tak, aby każdy wiedział co jeszcze zostało do zrobienia. Pamiętaj, że harmonogram może być tylko jeden, a dostęp do niego powinien mieć każdy. Dzięki temu unikniesz niepotrzebnego bałaganu i stresu.

Krok 3

Ryzyko jest elementem, którego nigdy nie wyeliminujesz, ale możesz starać się je ograniczyć. Dobry przywódca ma świadomość istnienia ryzyka i na bieżąco je monitoruje. Ty też powinieneś nauczyć się zarządzać ryzykiem. Zacznij od planowania strategii ryzyka, czyli co zrobisz w przypadku nieoczekiwanego zdarzenia – tutaj przydadzą się wszelkie zdolności wróżbiarskie, szósty zmysł, intuicja lub doświadczenie. Pamiętaj, że na każdym etapie projektu czyhają na Ciebie inne pułapki.

Krok 4

Pilnuj czasu. Śledzenie postępów jest bardzo ważnym elementem zarządzania projektami zwłaszcza w odniesieniu czasu spędzonego nad konkretnymi zadaniami. Istnieje wiele narzędzi ułatwiających monitorowanie poświęconego czasu nad konkretnym zagadnieniem, jednak bez względu na to jakie wybierzesz pamiętaj o wyciąganiu konsekwencji. Jeżeli dane zadanie okazuje się bardziej pracochłonne niż przewidywałeś, włącz do niego dodatkowe osoby. Im wcześniej zauważysz odchylenie od planu, tym szybciej rozwiążesz problem. Pamiętaj, że do śledzenia postępów pracy możesz, a nawet powinieneś zaangażować samych członków zespołu.

Krok 5

Projekty zmienne są… Zdarza się, że w trakcie realizacji projektu z różnych powodów następują zmiany względem wstępnych założeń. Czasem rzeczywistość brutalnie weryfikuje nasze plany, dlatego lepiej jest się przygotować na taką ewentualność. Dobry Project Manager planuje, a szczęśliwy planuje i weryfikuje. Sprawdzenie otoczenia i rynku na którym Twój projekt będzie musiał się odnaleźć może zmniejszyć rozczarowanie na przyszłość. Przy planowaniu nie zapomnij o uwzględnieniu zmian jakie mogą nastąpić na rynku w czasie trwania projektu.

Przywództwo to niewątpliwie ważna cecha dla PM, który nie tylko chce być dobry w tym co robi, ale także szczęśliwy. Mniej kłopotów = więcej spokoju i radości. Dlatego w następnej części, już za tydzień poznacie kolejną sprawność szczęśliwego Project Managera – negocjacje.

A.D. źródło:http://www.projectmanager.com/5-habits-successful-project-managers.php

zdjęcie z archiwum miasta Sogn og Fjordane, na licencji CC