Marketing 2015 – co nas czeka w tym roku?

blogJeszcze niedawno żegnaliśmy 2014 rok, a tu już połowa stycznia. Czas leci, a to co jeszcze nas może spotkać w tym roku ciekawi niejednego z nas. Dlatego dziś zabawimy się we wróżbiarstwo i spróbujemy przewidzieć co nas czeka w 2015 roku.

Personalizacja

Marketing w zeszłym roku bardzo prężnie rozwinął się w dziedzinie personalizacji. Jak wiemy, globalizacja jest już passe i ten trend utrzyma się w 2015. Internet znacząco zmniejszył odległości pomiędzy kontynentami, ale produkty globalnego, ogólnego zasięgu tracą na znaczeniu. Ustępują miejsce produktom dedykowanym lokalnie, a nawet osobiście. Jak poradzą sobie duże, międzynarodowe marki? Wzrośnie znaczenie marketingu regionalnego, co bezpośrednio oznacza poprawienie jakości prowadzenia profili lokalnych oddziałów dużych marek na portalach społecznościowych.

Mikrotargeting

Aby odpowiednio docierać do nowych klientów marki natkną się na mikrotargeting. O tym, że prawidłowo dobrany target może być kluczem do sukcesu, wie większość z nas, ale nie każdy ma świadomość, że zawężanie do coraz ściślej określonej grupy osób jest trendem na 2015 rok. Po co docierać z reklamą produktu do osób, które go nie potrzebują? Zamiast na siłę przekonywać kogoś do zakupu, lepiej spróbować prawidłowo sformułować target i czerpać korzyści, ze stworzenia własnej niszy.

Profesjonalizm

Kiedy już dowiemy się kto chce kupować nasze produkty, warto zastanowić się co przyciągnie klienta na nasz i co skłoni go do interakcji. Chociaż nie istnieje idealny przepis na sukces w tej sprawie, to coraz większe znaczenie w Social Media ma dobry content. Dobry nie tylko ze względu na wartość przekazywanej treści, ale także jej jakość. Wiele marek już dostrzega potencjał w zatrudnianiu profesjonalnych copywriterów, albo szkoleniu obecnych pracowników pod tym kątem. Copywriting to nie tylko pisanie barwnych i soczystych artykułów, ale przede wszystkim umiejętność sprzedaży za pomocą słów.

Dystrybucja

Sama treść chociaż wciąż zdobywa uznanie wśród świadomych użytkowników SM zejdzie jednak na drugi plan, tuż za dystrybucją treści. Content zachowa wysoką jakość, ale pojawi się potrzeba, która spędzi sen z oczu niejednego marketingowca. Efektywna dystrybucja ciekawych i kreatywnych materiałów już w tej chwili staje się coraz większym wyzwaniem. W momencie pojawienia się konkurencyjnych i profesjonalnych tekstów wysokiej jakości, może zrobić się “ciasno” i trzeba będzie wyróżnić się czymś innym.

Emocje

Dobrym sposobem może okazać się nowa zasada “mniej danych, więcej emocji”. Nic tak dobrze nie sprzedaje produktów jak emocje i ten trend również zostanie podtrzymany w 2015 roku. Co więcej ma szanse się rozwinąć. Oprócz popularnych w SM treści zza kulis tworzenia produktów pojawią się sentymentalne podróże do przeszłości, wzbudzające sprzeciw spostrzeżenia i inne bardzo emocjonalne zabiegi. Jednak to co odróżni ten rok od minionego to koniec nieuczciwej gry na emocjach, którą wielu z nas potrafi już rozszyfrować by nie poddać się jej działaniu.

Konsumeryzacja

W budowaniu emocjonalnej strony marki pomoże nowe nastawienie na klienta, konsumeryzacja. Pod tym pojęciem kryje się zachowanie marki, które jest ukierunkowane na komunikację z klientami, którzy coraz częściej mogą uczestniczyć w procesie kreowania produktu. Rosnące znaczenie personalizacji sprawi, że klient sam zapragnie określić czego oczekuje od marki. Świetnym przykładem jest najnowsze oświadczenie Nike, które odpowiedziało na oczekiwania całego Internetu i wypuści w tym roku słynne z filmu “Powrót do przyszłości” samowiążące się buty.

Rok 2015 zapowiada się naprawdę ciekawie. Wszystko za sprawą rosnącej konkurencji, która motywuje niejedną markę do poszukiwania nowych i efektywnych rozwiązań. Rośnie jakość treści publikowanych na profilach lokalnych większości globalnych marek, a małe i jeszcze nieznane firmy czerpią z bardzo wysokich, często międzynarodowych standardów komunikacji w SM. Chociaż długookresowe prognozy lubią się nie sprawdzać, to w tym wypadku jesteśmy pewni, że to będzie udany rok.

Agnieszka Domżała     Źródło: http://adage.com/article/btob/b-b-marketing-trends-shape-2015/296518/ Zdjęcie: Thong Vo, edycja A.D.