Sekrety dobrego web designera

blogPo setkach nieprzespanych nocy i niezliczonych godzinach poszukiwań udało się! Nie jedliśmy, nie spaliśmy i dotarliśmy na koniec Internetu. To co udało nam się odnaleźć jest jak kamień filozoficzny w dziedzinie designu stron internetowych.

Dlaczego web design jest taki ważny?

 Strona jest twarzą  firmy w Internecie i tak jak w życiu należy o nią dbać. Koszmarny design może sprawić, że klienci nie będą traktować Twojej firmy poważnie, a co gorsza może okazać się, że staniesz się tematem drwin na portalach społecznościach. Profesjonalizm w dziedzinie designu stron internetowych wymaga praktyki i doświadczenia, ale nie jesteśmy pazerni i uchylimy przed Wami rąbek tajemnicy.

 1. Innowacyjność

Innowacyjny design działa w tandemie z innowacyjnymi technologiami i razem dla siebie stanowią swoiste perpetuum mobile. Kluczem do innowacyjności w tej dziedzinie jest parcie na przód i odkrywanie nowych granic. Dlatego pożądanym narzędziem będzie kreatywność, która wzbogacona wiedzą na temat nowości z zakresu informatyki pozwoli stworzyć niekonwencjonalny projekt.

DOBRA RADA: Otwarty umysł pozwala na eksperymentowanie i odchodzenie od tradycyjnych koncepcji np. wykorzystanie nowych języków kodowania czy programów graficznych jako inspirację do stworzenia oryginalnej strony internetowej.

 2. Użyteczność

Co sprawia, że strona internetowa jest użyteczna?

Użyteczność jest zazwyczaj rozumiana jako łatwość korzystania z dostępnych funkcjonalności. Z perspektywy odwiedzającego stronę liczy się głównie jej przejrzystość i intuicyjność. Jeżeli na pierwszy rzut oka klient nie jest w stanie znaleźć tego czego szuka na stronie, to coś jest nie tak. Problem może tkwić w układzie strony lub w zbędnych treściach na niej umieszczanych.

DOBRA RADA: W dobie popularności urządzeń mobilnych warto również zadbać, aby nasza strona była przyjazna w odbiorze na smarftonie czy tablecie (RWD) – o czym pisaliśmy wcześniej.

 3. Estetyczność

Niestety, a może na szczęście dla designerów, ludzie oceniają książki po okładce. Projektując stronę internetową należy pamiętać o trzech elementach web designu:

  • kolor – tutaj zalecana jest ostrożność, czasem bezpieczniejsze rozwiązanie może okazać się lepsze; tworząc nowe kombinacje pamiętaj, że możesz nie mieć wpływu jak dane kolory będą się wyświetlać u odbiorcy,
  • przestrzeń – niemniej ważna jest kompozycja i otoczenie w jakim znajdują się Twoje informacje; pilnuj porządku na stronie, aby była przejrzysta i nie zakłócała jej treści,
  • typografia – to jaki font użyjesz na swojej stronie jest ważniejsze niż Ci się wydaje; istotną rolę odgrywa czytelność ale także charakter wybranego fontu.

Jeżeli jeden z elementów triady zawodzi, możemy zapomnieć o pięknej stronie.

DOBRA RADA: Comic Sans to nie jest dobry wybór, nigdy 🙂

 4. Zrozumiałość

Strona internetowa przy pierwszym otwarciu powinna być zrozumiała i spójna z celami Twojego przedsiębiorstwa. Design jest narzędziem, które podkreśla charakter informacji oraz ich istotność. Dlatego ważne, aby wygląd strony odzwierciedlał to co chcesz przekazać klientom.

DOBRA RADA: Jeżeli jesteś właścicielem sklepu internetowego, Twoim celem jest sprzedanie produktu i design powinien skupiać uwagę klienta na produkcie. Dobrym rozwiązaniem jest więc proste tło bez zbędnych ozdobników, które mogą rozpraszać odwiedzającego.

 5. Minimalizm

Cóż, nie od dziś wiemy, że  “mniej znaczy więcej”. Istnieje tyle pięknych ozdobników, grafik i ruchomych gif-ów, ale warto zachować zimną krew i zrezygnować z nich na rzecz czytelności. Powiedzmy sobie szczerze użyteczny design powinien być przynajmniej neutralny. Idealny desing oprócz wartości estetycznej usprawnia funkcjonowanie strony internetowej i ułatwia dostęp do informacji.

DOBRA RADA: Strona internetowa powinna spełniać swoje funkcje, wartość artystyczna jest jedynie dodatkiem.

 6. Uczciwość

W biznesie warto być uczciwym, chociaż podobno pierwszy milion trzeba ukraść to nie mieszajmy w to designu. W projektowaniu stron internetowych należy pamiętać, że wygląd nie może odzwierciedlać funkcji, których dany portal nie posiada.

DOBRA RADA: Opcje, które udostępniasz powinny być czytelne i zrozumiałe. Nie wstydź się mylić, kiedy coś pójdzie nie tak. Komunikat o wystąpieniu błędu to bardzo ważny element uczciwego projektowania.

 7. Ponadczasowość

Nic nie może przecież wiecznie trwać, zwłaszcza jeżeli dotyczy dziedziny związanej z technologią i Internetem. Web design powinien podążać za trendami, które zmieniają się w zatrważającym tempie. Na szczęście istnieje coś takiego jak design ponadczasowy. Warto wprowadzać zmiany w treści naszej strony, ale sama baza powinna być raczej trwała. Nie chodzi tutaj o kurczowe trzymanie się sprawdzonych rozwiązań, ale oszczędność czasu i pieniędzy. Ciągłe zmiany w wyglądzie strony są bardzo kosztowne.

DOBRA RADA: Jeżeli chcesz odświeżyć design Twojej witryny wprowadzaj małe zmiany, które w spójny sposób będą łączyć się z ogólnym charakterem strony.

8. Dokładność

Ten punkt mówi sam za siebie. Szczegółowo dopracowane elementy powinny tworzyć jednolitą całość. Pamiętaj, że sztuka to rzemiosło i każdy piksel Twojej strony musi być małym arcydziełem. Okaż szacunek użytkownikowi poprzez dopieszczenie wszystkich tworzonych przez Ciebie części.

DOBRA RADA: Spróbuj spojrzeć na swój projekt z różnych perspektyw. W ten sposób uda Ci się stworzyć  idealną całość.

9. Przyjazność środowisku

Oczywistym jest, że projektując swoją stronę nie wpłyniesz na zużycie dwutlenku węgla czy zmniejszenie zużycia wody w gospodarstwach domowych odwiedzających. Design powinien być odpowiedzialny na tyle, aby nie powodować dodatkowych szkód dla środowiska, zarówno naturalnego jak i wirtualnego. Dlatego szanuj przestrzeń w jakiej przystało Ci budować stronę i oszczędzaj jej zasoby.

DOBRA RADA: Zredukuj wielkość strony poprzez zoptymalizowane obrazki i kod. Dzięki temu użytkownik będzie mógł szybciej dotrzeć do informacji, a przeglądarka zużyje mniej energii przy wczytywaniu Twojego dzieła.

10. Czystość

To co za chwile przeczytasz może Cię zaskoczyć, ale… dobry web design charakteryzuje się małą ilością designu. Prostota i czystość przekazu ułatwiają odbiorcy wydobyć ze strony to co jest najważniejsze – informację i nic nie powinno jej przyćmiewać. Design powinien być zwieńczeniem projektu a nie jego esencją.

DOBRA RADA: Projektując myśl o Twoich celach, o tym co strona ma przekazywać odwiedzającemu. Dobry design podkreśli Twoje intencje.

Od zawsze design w każdej postaci miał służyć człowiekowi. Jest więc doskonałym narzędziem, którym niestety trzeba nauczyć się posługiwać, aby nie wyrządzić sobie i innym krzywdy.

Nie zapominajmy jednak, że oprócz racjonalnego wykorzystania designu, trzeba pamiętać
o jego emocjonalnej stronie. Idealna strona internetowa, to ta, która potrafi znaleźć złoty środek pomiędzy pięknem, a użytecznością.

 

W następnym tygodniu opowiemy wam trochę o przeprowadzaniu testów i nie tylko 🙂

 

 

 

 

Źródło: http://www.creativebloq.com/netmag/dieter-rams-10-principles-good-web-design-3143872

zdjęcie: Craig Garner, na licencji CC