Pięć powodów, które przekonają Cię do monitoringu marki

socialmediaW naszym ostatnim wpisie na blogu opisaliśmy kroki pomocne przy tworzeniu aplikacji mobilnych. Załóżmy, że pomyślnie zadebiutowałeś ze swoim produktem, ale co dalej? Czy jesteś w stanie powiedzieć jak została odebrana? Jeżeli właśnie zacząłeś się nad tym zastanawiać, to mamy dla Ciebie gotowe rozwiązanie, które pomoże Ci poznać opinie użytkowników na temat Twojego produktu. Nawet jeśli nie jesteś dużą firmą to warto zapoznać się z możliwościami, które oferują narzędzia służące do monitorowania marki w Internecie. Wkrótce mogą okazać się zbawienne!

Po pierwsze…backlinki!

Zapewne znasz wartość linków zwrotnych (ang. backlinks), które są odzwierciedleniem pozycji w wyszukiwarce. Postaraj się, aby strona Twojego produktu nigdy nie była sierotą, czyli stroną pozbawioną silnego linku zwrotnego. Silne linki zwrotne to backlinki prowadzące ze stron o wysokim page rank, słabe to te umieszczone na stronach z niskim page rangkiem. Aktywne działania PR i dobrze funkcjonujący marketing w Twojej firmie sprawi, że nazwa marki będzie coraz częściej pojawiać się na blogach, forach i stronach internetowych bez Twojej wiedzy. Udana kampania PR przyczyni się do pojawiania się pozytywnych opinii i wzmianek.

Po drugie….podaj dalej!

Nawiązywanie kontaktów z bloggerami i dziennikarzami może być trudne. Bez względu na to z kim masz okazję się kontaktować pamiętaj, że treść artykułu może zostać ponownie opublikowana przez kogoś innego i trafić na tzw. miejsca ryzykowne sieci. Treść taka (infografiki, zdjęcie czy publikacja) zaczyna żyć własnym życiem i naprawdę ciężko ją kontrolować bez systemu monitoringu marki. Dzięki odpowiednim narzędziom możemy kierować jej losem i mieć pewność, że przyniesie użytek.

Po trzecie….Powiedz “dziękuję”

Każdy, każdy, naprawdę każdy, kto pisze o Tobie, o Twojej marce czy kampanii zasługuje na kontakt osobisty z Tobą. Zrób z tego nawyk, znajdujesz informację w sieci, szukasz kontaktu z autorem i piszesz podziękowanie za wsparcie. Dodatkowo możesz dodać tego szczęściarza do swojej grupy kontaktów, aby przełożyć znajomość na długotrwałą współpracę. Za każdym razem, kiedy będziesz tworzyć podobne kampanie przypomnij mu o sobie, może znacząco zwiększysz zasięg kampanii…

Po czwarte……Zawsze tam gdzie Tyyyy…”

Gdziekolwiek znajdziesz wzmiankę na temat swojej konkurencji, zrób wszystko aby “przypadkiem” napomknięto również o Tobie. Wydaje się oczywiste? To właśnie w prostocie tej zasady tkwi jej sukces. Aktywna strategia PR i pozycjonowania w sieci powinna być wsparta kontaktem z mediami, w których pojawia się Twoja konkurencja. Nie musisz ograniczać się do miejsc, które wybiera Twój kolega z branży, ale pamiętaj, aby w miarę możliwości być zawsze tam gdzie on. Dzięki stosowaniu się do tej zasady trafisz na nowe źródła i kontakty w bardzo prosty sposób.

…..i wreszcie po piąte…….Dołącz do dyskusji!

Zawsze, gdy nazwa Twojej marki pojawi się na forum, warto zaangażować się w dyskusję na jej najwcześniejszym etapie. Bez względu na charakter pogawędki. Warto zwrócić uwagę np. na to czy  wypowiedzi są pozytywne czy negatywne – bądź otwarty na kontakt! To źródło cennych informacji które mogą mieć ogromny wpływ ewentualny sukces lub porażkę. Prawie zawsze jesteś w stanie załączyć wartość dodaną do konwersacji poprzez podlinkowanie FAQ bądź też bloga, gdzie poruszasz dany temat. Korzyści? Nowe backlinki i wizerunek otwartej na dyskusje marki.

Po przedstawieniu aż 5 (!) powodów, dla których warto stosować system monitoringu marki, powinieneś już wiedzieć jak wykorzystać potencjał jaki oferuje to narzędzie. Pamiętasz jak wpisywałeś swoje imię i nazwisko do wyszukiwarki? Świetna i pouczająca zabawa. System monitoringu marki pomoże chronić Twoją reputacje, a także budować pozytywny wizerunek w sieci.

 

……a już w przyszłym tygodniu postaramy się przybliżyć dobre praktyki związane z designem web. Zapraszamy do odwiedzania naszego bloga i zachęcamy do dyskusji.

 

 

 

 

 

 

 

źródło: http://blog.linkbird.com, image: http://blog.alstin.com/wp-content/uploads/2012/05/socialmedia.jpg