Proste sposoby na testy A/B, dla Twojej strony

Z lewej czy z prawej? W rogu czy na środku? Z kolorem czy bez? Jeśli tak, to jakim? Pytania, zwłaszcza na początku ciągle się mnożą. Miło byłoby wiedzieć, jaka kombinacja przycisków, kolorów, położenia i reszty parametrów zapewni nam najwięcej kliknięć na naszej stronie. W poprzedniej notce przedstawiliśmy parę słów o designie, dlatego dziś pokażemy Wam kilka prostych testów A/B, które w pozytywny sposób mogą wpłynąć na wskaźnik konwersji.

Jak radzą sobie Twoje przyciski podjęcia akcji?

Kolor przycisku zawsze wzbudzał wiele kontrowersji w rozmowach na temat optymalizacji wyglądu strony. Jedni mówią, że wyłączna zmiana koloru niewiele może zmienić inni wręcz przeciwnie, a jak jest naprawdę?

21% wzrost kliknięć, taki rezultat przyniosła założycielom HubSpot, zmiana koloru przycisku z zielonego na czerwony. Nie lada wyczyn jak na tak skromny zabieg!

red_green_button

Przetestuj pasek nawigacyjny

Sprawdź, które sekcje na Twojej stronie generują największy ruch. To na nich powinieneś się skupić poprzez ich optymalizację i ściągnąć na nie jak największą ilość klientów. Po pierwsze pozycjonuj! Sprawdź jaka kolejność wyświetlanych na pasku informacji powoduje największą ilość kliknięć w wytypowane przez Ciebie sekcje. Jeśli nie chcesz ingerować w kolejność, dostosuj jedynie ich nazwy. Dokładnie w taki sposób amerykańska firma Optimizely zwiększyła swoje liczbę kliknięć o 47,7% zmieniając nazwę zakładki z ‘Dlaczego my?’ na ‘Jak to działa?’! Prosta zmiana, przyniosła wielkie korzyści.

Ważne logowanie

Jeżeli na Twojej stronie, klient ma możliwość założenia własnego konta lub zalogowania się, zapewnij mu jak największą wygodę działania. Rozważ co jest ważniejsze dla Twojego biznesu, nowi użytkownicy, czy często logujący się posiadacze kont? Mając na względzie powodzenie swojej strony sam wybierz kolory, kształty i ułożenie przycisków tak by odzwierciedlały Twoje priorytety.

Co dla Ciebie mam?

Nie łatwo przewidzieć, która z Twoich ofert najbardziej zainteresuje klientów. Ruch jaki generuje witryna różni się od ruchu bloga. W takim razie jaki sposób wyświetlania ofert jest najbardziej efektywny? Żeby się o tym przekonać, należy zmieniać kolejność ich wyświetlania i dzięki temu wytypować najkorzystniejsze wg klientów oferty. Inną metodą obecnie stosowaną przez nowoczesne firmy usługowe jest wyświetlanie wyłącznie oferty najatrakcyjniejszej, co ma na celu zwiększenie ilości kliknięć.

Miłe dla oka

Jak ważny jest wygląd naszej strony pisaliśmy wcześniej, ile w tym udziału ma sama grafika? Jak wiele może zmienić fotografia na naszej stronie? Poniżej dobry przykład firmy Highrise:

Images

Michael swoją fotografią zwiększył wskaźnik konwersji o prawie 5%. W czym tkwi sukces? Nigdy nie wiesz na pewno, ale dobra jakość zdjęcia i dobre wykonanie na pewno nie zaszkodzą :).

Przetestuj nagłówki

Obowiązkowym punkt na liście A/B testów powinny być nagłówki. Nie jest łatwo wymyślić chwytliwe hasło, które przyciągnie do nas rzeszę klientów i pozazdrości nam go konkurencja. Więc po co w ogóle się nad tym trudzić? Pozwólmy by to klienci swoimi kliknięciami utwierdzili nas w przekonaniu, że dane hasło jest dobre. Zmieniaj nagłówki na swojej stronie, ich wielkość i font, a następnie obserwuj wskaźnik konwersji, w ten sposób dotrzesz do idealnej kombinacji, która zapewni Ci największe korzyści.

Jeszcze linki

Linki mają podobną wagę jak nagłówki, wiele aspektów składa się na ich ogólny odbiór przez klienta. Wyróżniają się z tekstu, skupiając uwagę czytającego bardziej niż standardowy tekst. Staraj się co jakiś czas zainteresować klientów nowymi treściami linków, duży pozytywny skutek odnieść może także zmiana koloru linku.

Jednak należy pamiętać, że nie zawsze to co sprawdza się u innych sprawdzi się i na naszej stronie. Głównym motorem do wszelkich zmian jakie chcemy wprowadzić powinny być właśnie testy jakie przeprowadzamy.

Za tydzień zapraszamy do dyskusji na kolejny temat, tym razem zdradzimy Wam, jak stworzyć skuteczne C2A.

 

 

 

Źródło: http://blog.hubspot.com/marketing/ab-tests-run-homepage-list