Pięć powodów, dla których warto wiedzieć co to jest UX design

blogUX to nie jest żaden nowy związek chemiczny, pod tym enigmatycznym skrótem kryje się termin określający całkowitą satysfakcję, jaką czerpie użytkownik z interakcji z danym produktem. UX to skrót od angielskiego “user experience”, co można przetłumaczyć dosłownie jako doświadczenie użytkownika. Dzięki odpowiedniemu designowi UX możemy zmodyfikować produkt do naprawdę funkcjonalnego, użytecznego, a zarazem przyjemnego dla oka przedmiotu.

Część z was już wie, dlaczego UX design jest ważny i warto o nim pamiętać. Pozostałym proponuję zapoznać się z przykładowymi, a zarazem najważniejszymi powodami.

Powód 1:

Kwintesencją UX designu jest rozwiązanie problemu klienta w taki sposób, aby wprowadzić jak najmniejszy zamęt. W tym celu należy wejść w skórę użytkownika i poznać go “od podszewki”. Na szczęście tylko w przenośni. Poświęć trochę czasu na rozmowach z użytkownikami, to pomoże Ci zrozumieć jak postrzegają świat, czego oczekują od życia, a ostatecznie co jest rozwiązaniem ich problemów. Kiedy już zrozumiesz swoich użytkowników, zdasz sobie sprawę jak potężnym narzędziem może być design.

Powód 2:

Design mylony jest często z wyglądem przedmiotu, z jego opakowaniem, a to jest jedynie element designu. Nie można zapomnieć o funkcjonalności, a to powinien wiedzieć, każdy dobry web designer. Zrozumienie tego jest pierwszym krokiem do tworzenia przedmiotów, które oprócz atrakcyjnej otoczki posiadają większą wartość – rozwiązywanie faktycznych problemów użytkownika. Wbrew pozorom klienci zwracają na to uwagę i uwierz mi, doceniają.

Powód 3:

Na rynku pracy wciąż poszukiwani są znawcy tematu UX designu. Powoli firmy zaczynają dostrzegać korzyści jakie niesie zwracanie uwagi na UX przy tworzenia produktów. Zdobywanie wiedzy w tym kierunku oznacza lepszą pozycję na rynku pracy. Jeżeli dbasz o swoją karierę warto nie tylko zainteresować się tym tematem, ale również szukać szkoleń na temat UX designu.

Powód 4:

Sama nauka teorii nigdy nie zastąpi praktyki. Nauka UX designu jest procesem. Nie istnieje jedna prawidłowa odpowiedź na wszystkie problemy użytkowników. To co możemy zrobić, to wciąż poszukiwać najlepszych rozwiązań. Dlatego nie ma innej rady : twórz, testuj i powtarzaj. UX designer musi być jak naukowiec, który eksperymentuje i odkrywa na podstawie stawianych przez siebie hipotez. Testy nie gryzą, ale jeżeli jeszcze tego nie wiesz, przekonaj się sam.

Powód 5:

UX design to coś więcej niż projekt na papierze. UX z samej nazwy już jest elementem rzeczywistości i wpływa na czynności dnia codziennego. Dobry design ułatwia ludziom życie zwłaszcza w jego kluczowych momentach. Nie ma znaczenia czy jest to złapanie taksówki do domu, kontakt z krewnym zza granicy czy też uchwycenie ważnej chwili np. pierwszych kroków dziecka.

 

UX designer musi wziąć pod uwagę okoliczności, emocje i priorytety użytkownika jakie spotykają go na co dzień, aby dopasować do nich oferowany produkt. Natomiast dobry UX designer sprawia, że ten sam produkt jest w stanie poprawić życie klienta.

 

 

 

 

Źródło:A.D/ http://www.creativebloq.com/netmag/5-reasons-you-should-learn-ux-design-12138909

Zdjęcie: Galymzhan Abdugalimov, na licencji CC